Czy infobroker korzysta z białego wywiadu w swojej pracy (OSINTu) ?

Biały wywiad zwany też OSINT (Open Source Intelligence) to zestaw metod i technik pozyskiwania informacji z ogólnodostępnych źródeł. Otwarte źródła to takie źródła informacji jak portale, wyszukiwarki, media, social media, bazy danych czy prasa drukowana. OSINT jest formą legalnego wywiadu gospodarczego, który może być wykorzystywany przez różne podmioty, w tym przez brokerów informacji.

Czy OSINT to nowa technika wyszukiwania?

OSINT nie jest nowym zjawiskiem, lecz ma długą i bogatą historię. Już w starożytności i średniowieczu ludzie korzystali z informacji z ogólnodostępnych źródeł, takich jak podróżnicy, kupcy czy kroniki, aby dowiedzieć się o sytuacji politycznej czy gospodarczej innych krajów. W nowożytności i czasach współczesnych OSINT zyskał na znaczeniu dzięki rozwojowi technologii informacyjnych, takich jak telegraf, radio, telewizja czy internet.

OSINT stał się także ważnym narzędziem dla agencji wywiadowczych i służb bezpieczeństwa, które wykorzystywały go do zdobywania informacji o potencjalnych zagrożeniach i przeciwnikach. Przykładem takiego wykorzystania OSINT jest analiza zdjęć satelitarnych, raportów prasowych czy mediów społecznościowych. Od kilku lat rośnie zainteresowanie technikami białego wywiadu, znacząco do popularyzacji zaganianie przyczyniło się działanie portalu Bellingcat oraz wojna na Ukrainie. Stało się tak ponieważ zaczęto w mediach głównego nurtu mówić czym jest OSINT.

OSINT w pracy infobrokera

Dla przypomnienia, Infobroker to osoba lub firma, która zajmuje się wyszukiwaniem, analizowaniem i dostarczaniem informacji na potrzeby swoich klientów. Często brokerzy informacji pomagają w podejmowaniu decyzji biznesowych, weryfikowaniu kontrahentów oraz monitorowaniu rynku.

Dlatego techniki białego wywiadu są jednymi z podstawowych narzędzi, których brokerzy informacji wykorzystują do realizacji swoich zadań. Dzięki temu mogą szybko zdobyć dane z różnych źródeł. Jednak dobre stosowanie OSINT wymaga odpowiednich umiejętności i wiedzy, aby efektywnie wyszukiwać, filtrować i analizować informacje.

Jeśli chcesz nauczyć się technik OSINT i dowiedzieć się, jak wykorzystać je w pracy brokera informacji, zapraszamy na nasze szkolenie. Na szkoleniu poznasz m.in.:

  • jak określić potrzeby informacyjne klienta i zaplanować strategię wyszukiwania
  • jak znaleźć i ocenić wiarygodność źródeł informacji
  • jak korzystać z zaawansowanych narzędzi i technik wyszukiwania
  • jak analizować i prezentować wyniki wyszukiwania

Szkolenie jest przeznaczone dla osób, które chcą rozpocząć lub rozwijać karierę jako brokerzy informacji. Szkolenie jest prowadzone przez Justynę Trzeciakowską, która ma ponad 10lat doświadczenia w stosowaniu technik białego wywiadu w realizacji zleceń infobrokerskiej dla klientów.

Jeśli jesteś zainteresowany/a naszym szkoleniem, skontaktuj się z nami lub odwiedź naszą stronę internetową. Nie zwlekaj i zapisz się już dziś!

przeczytaj również