Internet daje możliwości zdobywania wiedzi i porad dotyczącyh każdej dziedziny wiedzy. Większość użytkowników poszukująca jakiejś informacji w pierwszej kolejności wpisuje odpowiednie hasło w wyszukiwarkę. Dotyczy to również informacji o naszym zdrowiu, interpretacji wyników badań ale również poważnych artykułów naukowych z zakresu nauk medycznych.
Sprawdzam w Google opinie o lekarzu, szukamy godzin otwarcie przychodni lub apteki. Jednak wyniki z wyszukiwarki nie zawsze zwracają to czego szukamy lub zwracają wyniki do źródeł nie aktualnych lub mało wiarygodnych. Zatem pojawia się pytanie gdzie szukać informacji medycznych w sieci. Odpowiem enigmatycznie: To zależy jakich informacji i w jakim celu szukamy.
Informacja medyczna naukowa
Pubmed – największa, dostępna baza publikacji medycznych z całego świata. Baza zawiera artykuły, publikacje, czasopisma z zakresu medycyny, farmacji, biotechnologii, weterynarii i nauk pokrewnych. Pubmed stworzony i prowadzony jest przez Narodową Bibliotekę Medyczną Stanów Zjednoczonych. Obecnie dostępnych jest 22 miliony publikacji. Pubmed jest internetową nakłądką na bazę medline, która jest bazą płatną. Jednak wersja on-line umożliwia wyszukiwanie oraz dostęp do części zasobów medline. Część publikacji będzie dostępna jako pełny tekst, zaś część to tylko abstrakty lub opisy bibliograficzne.
Polska bibliografia Lekarska – jest zbiorem informacji na temat polskich publikacji medycznych. Baza tworzona jest przez Główną Bibliotekę Lekarską w Warszawie. PBL oferuje informacje dotyczyć książek, monografii oraz artykułów naukowych. Dostęp do bazy jest płatny, można z niej skorzystać w czytelniach większość biblioteki uniwersyteckich w Polsce lub wykupić licencje (około 200 zł za miesiąc). Na stronie biblioteki lekarskiej dostępna jest wersja demo, która umożliwia zapoznanie się z opcjami jakie daje baza. W wersji płatnej do części zasobów prowadzą linki do pełnych treści.
Wydawnictwa medyczne polskie – istniej wiele wydawnictw oferujących pozycje związane z naukowami medycznymi. W mojej pracy najczęściej przeszukuję dwa z nich (choć zdarzało się sięgać również do innych). Medycyna Praktyczna oraz Termedia na swoich strona umożliwiają dostęp do znacznej części swoich pełno tekstowych artykułów. Ale o wydawnictwach szerzej innym razem.
Bibliografie pracowników naukowych uczelni – biblioteki akademickie gromadzą i opracowują informacje dotyczące publikacji pracowników swojej uczelnii. Daje to możliwość w łątwy sposób prześledzić artykuły i książki poszukiwanego autora np. specjalisty z danej dziedziny.
Informacja medyczna dla pacjenta
Centralny Rejestr Lekarzy – na stronie naczelnej izby lekarskich można znaleźć informacje o rejestrze lekarzy. Pozwala on na zweryfikowanie czy dany lekarz faktycznie posiada uprawnienia do wykonywania zawodu. Znajdziemy tam informacje takie jak: imię i nazwisko, numer lekarza oraz datę uzyskania uprawnień. Baza nie dostarcza informacji teleadresowych ani opinii o lekarzach.
Rejestr Placówek ZOZ – baza jednostek zarejestrowanych i posiadających umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Baza daje możliwość sprawdzenia, gdzie i jaka placówka prowadzić świadczenia, których potrzbujemy.
Znanylekarz.pl – komercyjna platforma. Celem platformy jest umożliwienie zamieszczani opinii i oceniania lekarza. Każdy ma możliwość zamieszczenia komentarza lub podyskutowania o jakość usług świadczonych przez lekarza lub dentyste. Również lekarze mogą zweryfikować swoje konta i prowadzić dyskusję z pacejnatmi. Baza dostarcza informacji o tym gdzie obecnie przyjmuje poszukiwany lekarz. Mam możliwość wyszukiwania po imieniu nazwisku ale również po specjalizacji lub mieście.
Informacja medyczna dla lekarzy
Konsylium24.pl – platforma internetowa przeznaczona TYLKO dla lekarzy. Aby się zarejestrować trzeba podać numer uprawnień do wykonywania zawodu. Jest to portal służący do wymiany opinii, konsultacji i dyskusji nad medycznymi problemami pacjentów oraz aktualność medycznych dla specjalistów.
W artykule celowo nie umieściłam informacji o zagranicznych źródłach informacji ani o informacji medycznej biznesowe czy statystycznej będzie to tematem kolejnych wpisów.